SAÃ DERÄ°SÄ° & SAÃIN YAPISI


Saç Derisi

Cilt 3-3,5 kg aÄırlıÄıyla vücudun en aÄır, 1,5-2 m2 alanıyla en geniÅ organıdır. %70'i sudan %30'u organik materyalden oluÅur. Nornal bir cilt için pH 5,5-6 dır.

Derimiz 3 katmandan oluÅur : Bir kalkan görevi gören en dıŠkatman olan Epidermis, Cildin destek dokusu olan, kan damanrları, sinir uçları ve kıl köklerini bulunduran Dermis, Besin deposu görevinde olan Hypodermis. Saç derisi ve cilt yapıları oldukça benzerdir. Saç derisi kafatasını kaplayan deridir. Vücudun diÄer kısımlarını kaplayan deriden daha fazla kılcal damar, sinir yaÄ ve ter bezi barındırdır.

Saç derisi üzerinde 100.000 ila 150.000 saç folikülü olarak isimlendirilen kıl kesesi vardır.

Saç

Saçın yaklaÅık %80'i proteinlerden %15'i sudan, %5'i mineral, lipid ve pigmentlerden oluÅur.

Saç; saçlı derinin içinde kalan kısım "kök" ve gözle görünen kısım "gövde" veya diÄer adıyla "saç Åaftı" olmak üzere 2 bölümden oluÅur.

Saç kökü 2 bölümden oluÅmaktadır :

 • Saç folikülü (kıl kesesi-saç kökü)

  Saç teli saç kökünden çıkar. Saç kökü kafa derisinin yaÄ tabakasına gömülmüÅtür ve en uçta kalan kısmına "saç soÄanı" denir. Saç soÄanında ayrıca saça rengini veren melanin pigmentini oluÅturan melanosit hücreleri de bulunur. Saç, bir çeÅit torba içine yerleÅtirilmiÅ olup, dermisin içine derinlemesine sokulmuÅ olarak bulunmaktadır.

  Saç soÄanı; damar sistemi, sinir sistemi ve saç arasında aracı bir yapıda olup, yoÄun bir metabolik aktiviteye sahip bir alandır. Gerekli besinin taÅınmasını ve saçın büyümesini ve canlılıÄını güven altına alır, saçın büyüdüÄü çok hassas alanı oluÅturur. Metabolik aktivitenin zayıflaması, saçın gövde kısmını kırılgan yapar ve saç dökülmesine yol açar. Androjenlerin reseptörleride bu bölümde bulunur ve saç soÄanının en alt kısmında "dermal papilla" denen damar yumaÄı bulunur.

  "Papilla zayıfladıÄı zaman, soÄan dolar ve tıkanır, saç beslenemez ve düÅer. Saç soÄanında ayrıca saça rengini veren melanosit hücreleri bulunur.

 • Saçın gövdesi ise 3 bölümden oluÅmaktadır:

  Kütikül : En dıÅtaki bölümdür. Korteksi korumakla görevli olan kütikül, renksiz ve incedir. Kükürt bakımından çok zengin keratinize hücrelerden oluÅan tabakadır. Bu hücreler bir evin çatısındaki kiremitler gibi düz bir biçimde birbirilerinin üzerine yapılanmıÅlardır. Saç telini korumaktan sorumludur ona parlak ve esnek görünümünü verir.

  Keratin : Saç telinin yapısı genel anlamda keratinden oluÅur. Kükürt bakımından zengin bir protein çeÅididir. Sistein gibi bir çok amino asidin bileÅiminden meydana gelir. Saç teli birbirine sülfür köprülerle baÄlı bir aminoasit zinciridir. Hidrojen baÄlarla baÄlanır bu hidrojen baÄlar esnekliÄi saÄlar. Keratin tabaka, Protein liflerden oluÅur, saça rengini, dayanıklılıÄını ve esnekliÄini saÄlayan kısımdır. Korteks, ortada bulunur. Keratin liflerden oluÅmuÅtur. Saç telinin temel bileÅeni olarak, saçın fiziksel özelliklerini belirler. Saç teline esneklik, saÄlamlık ve renk veren katmandır. Melanin tarafından pigmente edilmiÅ bir çok boynuzsu hücreden oluÅur ki; bunların sayısı korteksin kalınlıÄını ve dolayısıyla da saç telinin kalınlıÄını ve çapını belirler.

  Medulla : Saçın en iç kısmıdır. Ä°nce ve kısa saç tellerinde bulunmama olasılıÄı yüksektir.


Warning: fopen(cash/c3394609668d1e4b814b668bb226cee1.bio): failed to open stream: Permission denied in /home/bioment/public_html/CStop.php on line 16

Warning: fwrite() expects parameter 1 to be resource, boolean given in /home/bioment/public_html/CStop.php on line 17

Warning: fclose() expects parameter 1 to be resource, boolean given in /home/bioment/public_html/CStop.php on line 18